Konferencja Polityka Lekowa

Konferencja Polityka Lekowa

18 października 2018 r. odbyła się VI edycja konferencji organizowanej przez „Puls Medycyny”. Była to edycja wyjątkowa, bo pierwsza po przyjęciu przez rząd dokumentu "Polityka lekowa państwa". Zachęcamy do przeczytania relacji z poszczególnych paneli, obejrzenia fotorelacji i wywiadów z ekspertami uczestniczącymi w debacie.

Podczas I panelu "Polityki lekowej" eksperci rynku leków i ich producenci debatowali nad tym, jak stworzyć korzystne warunki do produkowania leków w Polsce - po raz pierwszy nie zastanawiali się, co powinno się w tym dokumencie znaleźć, ani kiedy będzie on gotowy.

"Na 'Politykę Lekową' czekaliśmy 10 lat. Wielkie gratulacje więc dla całego resortu zdrowia za determinację, wytrwałość i odwagę polityczną, a także dla redakcji 'Pulsu Medycyny' i wszystkich nas – uczestników organizowanych przez nią debat, bo też mamy swój wkład w powstanie tego dokumentu" – mówił prowadzący panel Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. – Przyjęcie tego dokumentu przez Radę Ministrów oznacza zgodę całego rządu na realizację zawartych w niej celów przy wykorzystaniu wymienionych tam narzędzi. Mamy więc kompas i wiemy, w jaki sposób dotrzeć do wyznaczonego celu" – dodał.

Marcin Czech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, rozpoczynając drugi panel debaty, podkreślił, że dokument „Polityka Lekowa Państwa” prezentuje oficjalne stanowisko rządu, będące jednocześnie formalnym zapisem aspiracji, decyzji i zobowiązań w zakresie gospodarki lekami.

Przedstawiony dokument obejmuje zarówno sektor państwowy, jak i prywatny. Był tworzony na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). „Dostaliśmy trzy niezależne recenzje: od prawnika Unii Europejskiej, specjalisty/dyrektora odpowiedzialnego za leki WHO i profesora - eksperta akademickiego. Opierając się na nich, zmienialiśmy dokument” - poinformował wiceminister Marcin Czech. Wersja obecnie obowiązująca i zatwierdzona przez rząd jest 92. wersją tego dokumentu.

Podczas III panelu zaproszeni goście rozmawiali o znaczeniu szczepień ochronnych, edukacji oraz programów profilaktycznych w poprawie stanu zdrowia społeczeństwa. Dyskutowano także o tym, na co w działaniach profilaktycznych powinno państwo wydawać pieniądze teraz, żeby potem wydawać ich mniej.

O działaniach zmierzających do zwiększenia aktywności społecznej pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz dostępności refundacyjnej leków w poszczególnych obszarach terapeutycznych mówili podczas IV panelu przedstawiciele instytucji związanych z sektorem zdrowia, a także eksperci z dziedziny onkologii, kardiologii, reumatologii i gastroenterologii.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i wideorelacji z VI konferencji "Polityka lekowa"

 Kontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl