Lista Stu 2019: Mirosław Ząbek i Łukasz Szumowski liderami

Lista Stu 2019: Mirosław Ząbek i Łukasz Szumowski liderami

Dr hab. n. med. prof. nadzw. Mirosław Ząbek został uznany za najbardziej wpływową osobą w polskiej medycynie, natomiast prof. dr hab. n. med. Łukasz Szumowski za najbardziej wpływową osobę w polskim systemie ochrony zdrowia. O ich wyborze zdecydowali eksperci zaproszeni do jury prestiżowego plebiscytu LISTA STU 2019, organizowanego przez redakcje „Pulsu Medycyny” oraz „Pulsu Farmacji”.

 

Od 17 lat „Puls Medycyny” wyróżnia osoby, które mają szczególny wpływ na rozwój polskiej medycyny, a od 5 lat także tych, którzy przyczyniają się do poprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Dr hab. n. med. prof. nadzw. Mirosław Ząbek jest kierownikiem Kliniki Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jako jeden z pierwszych neurochirurgów na świecie przeprowadził serię transplantacji fragmentów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona oraz wykonał operacje naczyniowe mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii. W 2019 r. zespół pod jego kierownictwem zastosował po raz pierwszy w Europie przełomową terapię genową u dzieci z deficytem dekarboksylazy L-aminokwasów aromatycznych. To wrodzona wada metabolizmu, która uniemożliwia prawidłowy rozwój i prowadzi do przedwczesnej śmierci.

Minister zdrowia prof. dr hab. n. med. Łukasz Szumowski został przez jury plebiscytu po raz kolejny uznany za osobę mającą największy wpływ na polski system ochrony zdrowia. Jak sam przyznaje, nie jest hurraoptymistą i ma świadomość, że system ochrony zdrowia wymaga kolejnych, ewolucyjnych zmian. Z satysfakcją jednak podkreśla, że ubiegłoroczne dokonania kierowanego przez niego resortu zdrowia znalazły uznanie na arenie międzynarodowej.

„Lista Stu 2019 jest ogłaszana w roku 20-lecia „Pulsu Medycyny”, choć sam plebiscyt nie ma jeszcze tylu lat. Jak co roku, jury oceniało kandydatów w trzech kategoriach: osiągnięcia i dokonania, pozytywny wpływ na rozwój polskiej medycyny/polskiego systemu ochrony zdrowia, siła publicznego oddziaływania – w odniesieniu do roku 2019. O miejscu w rankingu decydowała łączna liczba punktów przyznanych przez jurorów we wszystkich kategoriach. W tym roku o miejscach decydowały setne ułamka punktu, ale nie było sytuacji, w której kandydaci zajmowaliby miejsca ex aequo” - podkreśliła Małgorzata Konaszczuk, redaktor naczelna „Pulsu Medycyny” i członek jury w kategorii medycyna.

„Co roku Lista Stu staje się papierkiem lakmusowym wpływów w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia. Cieszę się, że również w 2019 roku wśród laureatów znaleźli się zarówno lekarze, naukowcy, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, farmaceuci, jak i politycy, urzędnicy, menedżerowie, eksperci rynkowi czy przedstawiciele pacjentów. To pokazuje, jak wielu środowiskom zależy na rozwoju polskiej medycyny oraz nieustannej poprawie systemu ochrony zdrowia. Wspólnym mianownikiem dla działań wszystkich laureatów będzie zawsze pacjent” - zaznaczyła Marta Markiewicz, redaktor prowadzący „Pulsu Farmacji” i członek kapituły w kategorii system ochrony zdrowia.

Wyniki najnowszego plebiscytu zostały ogłoszone podczas uroczystej gali 27 lutego w hotelu Westin w Warszawie.

W edycji plebiscytu 2019 znalazły się także dodatkowe wyróżnienia - dla osób, które mają wpływ na rozwój polskiej medycyny poprzez dzielenie się swoją wiedzą z szerokim gronem odbiorców, m.in. na łamach „Pulsu Medycyny”. Tytułem promotora wiedzy uhonorowaliśmy tym razem trzech specjalistów: prof. dr hab. n. med. Dorotę Zozulińską-Ziółkiewicz, prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Januszewicza oraz prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa J. Filipiaka.

Pełne wyniki plebiscytu można znaleźć na stronie https://pulsmedycyny.pl/lista-stu.Załączniki

SLK_7242.jpg

1 / 2

SLK_7242.jpg

data publikacji: 28.02.2020

rozmiar: 6.4 MB

wymiary: 5504 x 8256 px

0

Pobierz

jpg 6.4 MB

Kontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl