Lekarz przyjmie bez kolejki policjanta, strażaka i "terytorialsa" oraz ich rodziny
Lekarz przyjmie bez kolejki policjanta, strażaka i "terytorialsa" oraz ich rodziny
W najnowszej wersji projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej dodano artykuł, który poszerza grupę osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń medycznych bez kolejki.
W projekcie ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej dodano artykuł, który poszerza grupę osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością.
Do lekarzy czy na zabiegi w szpitalach podlegających MSWiA i MON nie będą musieli czekać policjanci, strażacy, żołnierze zawodowi czy tzw. terytorialsi, a także ich rodziny.
Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku.
Do projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, który jest na etapie opiniowania, dodano art. 26.
Policjanci, strażacy czy “terytorialsi” nie będą czekać w kolejce do lekarza?
Nowo dodany artykuł brzmi:
“Funkcjonariuszom służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, żołnierzom zawodowym oraz żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową oraz członkom ich rodzin przysługuje prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielanych w podmiotach leczniczych utworzonych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub Ministra Obrony Narodowej”.
Oznacza to, że w kolejce do lekarzy czy na operację w szpitalach podlegających MSWiA i MON nie będą musieli czekać nie tylko policjanci, strażacy, żołnierze zawodowi czy tzw. terytorialsi, ale też ich rodziny.
Jeśli projekt zostanie wprowadzony w życie, może to oznaczać, że pozostali pacjenci poczekają na wizytę u lekarza, zabieg lub operację jeszcze dłużej.
Przewiduje się, że projektowana ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
Kto może być przyjęty do lekarza bez kolejki?
Obecnie prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej mają:
- kobiety w ciąży;
- osoby do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu;
- świadczeniobiorcy posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
- Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi”, Zasłużeni Dawcy Przeszczepu oraz osoby posiadające tytuł „Dawcy Przeszczepu”;
- inwalidzi wojenni i wojskowi;
- żołnierze zastępczej służby wojskowej;
- cywilne niewidome ofiary działań wojennych;
- kombatanci;
- działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych;
- osoby deportowane do pracy przymusowej;
- uprawnieni żołnierze lub pracownicy, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;
- weterani poszkodowani, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%.
Jacek Wykowski