LISTA STU 2023: znamy najbardziej wpływowe osoby w polskiej medycynie i ochronie zdrowia!
LISTA STU 2023: znamy najbardziej wpływowe osoby w polskiej medycynie i ochronie zdrowia!
Już po raz 21. “Puls Medycyny” ogłosił wyniki prestiżowego rankingu Lista Stu. Za najbardziej wpływową osobę w polskiej medycynie jury uznało prof. Macieja Banacha, natomiast osobą mającą największy pozytywny wpływ na system ochrony zdrowia w Polsce już po raz trzeci okazał się wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Ranking Lista Stu powstaje we współpracy z jurorami, zaproszonymi przez „Puls Medycyny”. Każdego roku skład kapituły się zmienia. W obecnym plebiscycie, w obu kategoriach, oceniało kandydatów 45 ekspertów. Każdy juror otrzymał proponowaną przez redakcję listę kandydatów, ale przed opracowaniem ostatecznego zestawienia mógł zgłosić inne osoby, jego zdaniem, godne wymienienia w tym gronie.
Kolejnym etapem jest ocena kandydatów w trzech kategoriach. Jurorzy oceniali osiągnięcia i dokonania w 2023 r., pozytywny wpływ na rozwój polskiej medycyny/systemu ochrony zdrowia oraz siłę publicznego oddziaływania, przyznając w każdej kategorii punkty od 1-10. O miejscu w rankingu decyduje łączna liczba punktów.
Lista Stu 2023: kto zajął pierwsze miejsce
Za osobę najbardziej wpływową w polskiej medycynie kapituła uznała prof. dr. hab. n. med. Macieja Banacha, specjalistę w dziedzinie kardiologii, hipertensjologii i lipidologii, kierownika Zakładu Kardiologii Prewencyjnej i Lipidologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.
– Rok 2023 był kolejnym bardzo dobrym rokiem, w którym przede wszystkim kontynuowałem wiele rozpoczętych wcześniej projektów zawodowych i naukowych, w tym te dotyczące szczepionki na miażdżycę, zastosowań nutraceutyków (m.in. kurkuminy) czy jeszcze dokładniejszej i wcześniejszej oceny ryzyka sercowo-naczyniowego. Niektóre wyniki, które udało mi się osiągnąć, np. te związane z natychmiastowym leczeniem hipolipemizującym, wymagały wdrożenia systemowego, aby mogli z nich korzystać pacjenci. Jest to praca organizacyjna, która również pochłania dość dużo mojego czasu, ale bez tego działalność stricte naukowa nie miałaby większego sensu. Miniony rok po raz kolejny udowodnił mi — co szczególnie chciałbym podkreślić — że nie osiągnie się nic wielkiego bez dobrej współpracy. Ja mam tę przyjemność i ogromny przywilej, że na co dzień pracuję z fantastycznymi osobami z całego świata. Niektórzy towarzyszą mi niemal od początku drogi zawodowej i wciąż są dla mnie inspiracją. Coraz częściej jednak dołączają do mojego zespołu młodzi ludzie, dla których jestem mentorem, a jednocześnie bardzo wiele się od nich uczę – powiedział prof. Banach w rozmowie z “Pulsem Medycyny”.
Za osobę mającą największy pozytywny wpływ na system ochrony zdrowia w Polsce jury - już po raz trzeci - uznało Macieja Miłkowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, odpowiedzialnego m.in. za Departament Polityki Lekowej i Farmacji.
– Laureat miejsca pierwszego przeprowadził gruntowną nowelizację ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, uwzględniając potrzeby przedstawicieli środowiska i branży. Odnosił liczne sukcesy w udostępnianiu pacjentom możliwości refundacji nowych leków dających szansę na wydłużenie życia, poprawiających jego jakość, a często dających szansę na wyleczenie – podsumował osiągnięcia wiceministra Miłkowskiego Jarosław Szymański, dyrektor zarządzający w Bonnier Healthcare Polska, wydawcy “Pulsu Medycyny”.
Kto jeszcze znalazł się na Liście Stu:
LISTA STU 2023: SYSTEM OCHRONY ZDROWIA
Promotorzy wiedzy
Po raz kolejny nasz plebiscyt poszerzyliśmy o kategorię „Promotor wiedzy”. W tym roku tytuł ten otrzymali:
- lek. Wojciech Jakub Falęcki, specjalista ginekologii i położnictwa w Klinice Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie, działający aktywnie w mediach społecznościowych;
- Agata Łapińska-Smolińska, prezeska Naukowej Fundacji Polpharmy;
- Jakub Kosikowski, lekarz w trakcie specjalizacji z onkologii klinicznej w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli; rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej; członek Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie.
Ponad 20 lat promocji wybitnych osób polskiej medycyny i systemu ochrony zdrowia
W ubiegłym roku świętowaliśmy 20-lecie Listy 100. Z tej okazji sięgnęliśmy do archiwów i przywołaliśmy wypowiedzi sławnych postaci, które gościły w naszym plebiscycie.
– Nieustanny rachunek sumienia, czasami irytuje i zniechęca, znacznie jednak wyzwala dodatkową energię, wymusza odpowiedzialność i wysoko podnosi poprzeczkę wymagań, aby lepiej i skuteczniej realizować misję, ratować, nowocześnie leczyć i dawać nadzieję – powiedział prof. Marian Zembala, gdy zajął pierwsze miejsce w 2012 r. Ten cytat chyba najtrafniej określa misję, jaką – mamy nadzieję – spełnia nasz ranking.
Przypomnijmy, że do 2014 r. promowaliśmy 100 nazwisk zasłużonych dla polskiej medycyny. Stworzenie listy, w której oceniamy zasługi na rzecz ochrony zdrowia, pozwoliło nam docenić kolejne 100 osób. Od kilku lat przyznajemy również, przy okazji ogłaszania Listy 100, tytuł Promotora wiedzy, który wpisał się już w tradycję plebiscytu.
W 2023 r. również Lista 100 doczekała się nagrody. Kapituła konkursu „Perspektywy Medycyny” przyznała redakcji „Pulsu Medycyny” nagrodę w kategorii Promocja zdrowia w mediach: „za rzetelne, konsekwentne od 20 lat prowadzenie rankingu pod nazwą Lista 100 – zestawienia najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie”.
Zobowiązuje nas to do ciągłego podnoszenia jakości plebiscytu. Zaprosiliśmy niekwestionowanego lidera rankingu, prof. Henryka Skarżyńskiego (do ubiegłego roku był na Liście 100 we wszystkich jej wydaniach, 14 razy w pierwszej dziesiątce, a trzy razy na 1. miejscu – w 2015, 2016 i 2022 r.) do objęcia przewodnictwa w Radzie Honorowej Kapituły Konkursu Lista 100, która wesprze redakcję w pracach nad plebiscytem.
– Po ostatnim wyróżnieniu przekazałem informację, żeby mnie już nie umieszczać na liście kandydatów do tego wyróżnienia. To nie oznacza, że mi nie zależy na tym konkursie. Zależy, może nawet bardziej niż wcześniej. Chciałbym pomóc redakcji „Pulsu Medycyny” w wyszukiwaniu młodych, zdolnych i wartych zauważenia przedstawicieli świata medycyny” – mówi prof. Henryk Skarżyński. Dziękujemy Panu Profesorowi za deklarację zaangażowania i mamy nadzieję pozyskać do rady znakomitych specjalistów, którym bliska jest idea promocji wybitnych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia.
Redakcja